Про заборону колабораціонізму


ЗАКОН УКРАЇНИ

Про заборону колабораціонізму

Верховна Рада України від імені Українського народу – громадян України всіх національностей,

керуючись положеннями статті 17 Конституції України про визнання захисту суверенітету і територіальної цілісності України найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу;

зважаючи на окупацію Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, а також окремих районів Донецької та Луганської областей Російською Федерацією, у тому числі, за сприянням створених та підтримуваних нею незаконних збройних формувань, що отримало негативну оцінку міжнародної спільноти,

засуджуючи будь-які форми співпраці громадян України з російською окупаційною владою,

приймає цей Закон, яким визначає правові основи заборони колабораціонізму.

Стаття 1. Визначення термінів

1. У цьому Законі нижченаведені терміни вживаються в такому значенні:

колабораціонізм – співпраця громадянина України з російською окупаційною владою та створеними чи підтримуваними Російською Федерацією незаконними збройними формуваннями в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі, а також на тимчасово непідконтрольних органам влади України територіях окремих районів Донецької та Луганської областей;

російська окупаційна влада – система органів, створених Російською Федерацією або за сприянням Російської Федерації на території Автономної Республіки Крим, міста Севастополя, на тимчасово непідконтрольних органам влади України територіях окремих районів Донецької та Луганської областей, а також незаконні організації на зазначених територіях, представники цих органів та незаконних організацій;

незаконні організації – створені чи підтримувані Російською Федерацією на тимчасово непідконтрольних органам влади України територіях окремих районів Донецької та Луганської областей так звані “Донецька народна республіка” та “Луганська народна республіка”.

Стаття 2. Заборона колабораціонізму

Колабораціонізм у будь-яких передбачених цим Законом формах забороняється.

У випадках, встановлених цим Законом, окремі дії, що містять ознаки колабораціонізму, не можуть бути віднесені до форм колабораціонізму.

Стаття 3. Форми колабораціонізму

Формами колабораціонізму є:

організація та участь у мітингах на підтримку російської окупаційної влади, а також у референдумах та виборах, які проводяться російською окупаційною владою;

публічні заклики, спрямовані на підтримку чи співробітництво з російською окупаційною владою;

ведення господарської діяльності з російською окупаційною владою та суб’єктами господарювання, які знаходяться на території Автономної Республіки Крим, міста Севастополя та на територіях окремих районів Донецької та Луганської областей, незалежно від місця реєстрації таких суб’єктів господарювання;

отримання чи використання паспортів або інших документів незаконних організацій;

входження до складу російської окупаційної влади;

будь-які інші форми співпраці з російською окупаційною владою та створеними чи підтримуваними Російською Федерацією незаконними збройними формуваннями.

Не можуть бути віднесені до форм колабораціонізму:

висловлення своєї позиції представниками України на офіційних перемовинах щодо урегулювання збройного протистояння на Сході України за умови, якщо така позиція не спрямована на шкоду суверенітетові і територіальній цілісності України;

дії, що відповідно до цього Закону містять ознаки колабораціонізму, але вчинені особами, які при цьому здійснювали виконання завдань Міністерства оборони України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Міністерства внутрішні справ України чи Державної прикордонної служби України.

Стаття 4. Відповідальність за порушення законодавства про заборону колабораціонізму

Особи, винні у порушенні вимог законодавства про заборону колабораціонізму, несуть відповідальність відповідно до законодавчих актів України.

Не підлягають відповідальності за колабораціонізм громадяни України, які були змушені співпрацювати з російською окупаційною владою та створеними чи підтримуваними Російською Федерацією незаконними збройними формуваннями під впливом фізичного примусу, тортур чи катувань.

Стаття 5. Перехідні та прикінцеві положення

Цей Закон набирає чинності з дня наступного за днем його офіційного опублікування.

Внести зміни до таких законодавчих актів України:

1) доповнити Кримінальний кодекс України (Відомості Верховної Ради України, 2001 р., N 25 – 26, ст. 131) статтею 111-1 такого змісту:

Стаття 111-1 Колабораціонізм

1. Співпраця громадянина України з російською окупаційною владою та створеними чи підтримуваними Російською Федерацією незаконними збройними формуваннями в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі, а також на тимчасово непідконтрольних органам влади України територіях окремих районів Донецької та Луганської областей, крім випадків, передбачених частиною другою статті 3 Закону України “Про заборону колабораціонізму” –

карається позбавленням волі на строк від дванадцяти до п’ятнадцяти років з конфіскацією майна або без такої.

2. Не підлягають відповідальності за колабораціонізм громадяни України, які були змушені співпрацювати з російською окупаційною владою та створеними чи підтримуваними Російською Федерацією незаконними збройними формуваннями під впливом фізичного примусу, тортур чи катувань.”

у Кримінальному процесуальному кодексі України (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2013, N 9 – 10, N 11 – 12, N 13, ст.88 із наступними змінами):

частину другу статті 216 після цифр “111” доповнити цифрами “111-1”;

частину другу статті 297-1 після цифр “111” доповнити цифрами “111-1”;

пункт 20-1 Розділу XI “ПЕРЕХІДНІ ПОЛОЖЕННЯ” після цифр “111” доповнити цифрами “111-1”.

3. Кабінету Міністрів України протягом двох місяців з дня набрання чинності цим Законом:

розробити та затвердити нормативно-правові акти, необхідні для реалізації положень цього Закону;

привести свої нормативно-правові акти у відповідність з цим Законом;

забезпечити приведення міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів у відповідність з цим Законом.

 

Голова Верховної Ради
України

А. ПАРУБІЙ


Очікується бурхлива інформаційно-пропагандистська реакція російської федерації.

Поділитись в:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *