Географія європейского футболу. Факти, відносини, закономірності

Багато хто з нас починаючи з ранніх шкільних років почав вивчати географію навіть не підозрюючи цього. Різноманітні свята типу «День Європи», прапори інших країна на одязі, перегляд закордонних фільмів, але для багатьох пересічних громадян, які народилися у 1992 році вивчення географії може запам`ятатися Чемпіонатом Європи 2004 року в Португалії, переможцем якого, сенсаційно, стала збірна команда Греції. Теоретично значна більшість населення Європи бачить, чує, можливо навіть відчуває таку визначну подію, як свято футболу. У цей період, а саме раз у чотири роки відбувається міграція фанатів країнами, починаючи від Ісландії до Кіпру, закінчуючи Англією та Фарерськими островами.

Європа — одна з двох частин світу, розташованих на материку Євразія. Північ її лежить за полярним колом і на значній території являє собою холодну пустелю, а південна – простяглася до теплого Середземного моря. Західне узбережжя омивають води Атлантичного океану, а східна межа проходить одразу за Уральськими горами. Поверхня Європи переважно рівнинна, проте й тут є гори різної висоти, а також вулкани, які нагадують про себе час від часу грізними виверженнями. Клімат території – переважно помірний, на заході –м’якіший.
Європа — одна з найосвоєніших частин світу. Нині більша її частина розорана, а природні комплекси змінені людиною. Скрізь можна побачити лани, плантації, міста, селища, автошляхи та залізниці тощо. В усі часи Європа значно впливала на події в світі, завжди була ніби мостом між Старим і Новим світом.
Європа — частина світу, де розташована наша держава — Україна.

На сучасному етапі роль політичної географії постійно зростає, адже від розстановки політичних сил, етнічних процесів змінюється політична ситуація, як в окремих державах і регіонах, так і у світі в цілому (наприклад, події в Югославії, прихід до влади в Пакистані військових). Політичні чинники впливають на стан навколишнього середовища, розвиток економіки, життя та діяльність людей, міжнародні відносини.

Для розвитку кожної держави дуже важливим є її політико-географічне положення. Воно визначає розміщення країни в певному регіоні світу; оцінку рівня економічного розвитку й політичної організації сусідніх країн, віддаленості від осередків військових конфліктів, участі країн у військово-політичних і економічних організаціях. Політико-географічне положення може бути як сприятливим, так і несприятливим. Наприклад, сусідство США і Канади взаємно вигідне для обох країн, а сусідство Пакистану та Індії, між якими існують територіальні суперечки, створює постійну напруженість у цьому регіоні. Але на період проведення чемпіонатів усі суперечки та різнопланові погляди на життя перестають бути на першому місці.

Чемпіонат Європи з футболу (англ. UEFA European Football Championship) – вважається найпрестижнішою континентальною першістю світу. Дані змагання є головними на рівні національних збірних. Історична назва «Кубок європейських націй». Чемпіонат Європи відбувається  у кілька фінальних турів, різниця у часі між відбірковими турами до фіналу змагання може досягати двох років. У одному з останніх чемпіонатів брала участь 51 національна збірна.

Велика футбольна подія об’єднує людей в багатьох аспектах життя. У кожного свої цілі та плани на неї, але невід`ємною частиною всього є географія у різних її галузях, таких як економічна, соціальна, політична та географія культури. Фанати з різних країн мають унікальну можливість перебуваючи в іншій атмосфері, відчути різницю в економічному стані, відношенні соціуму та почерпнути безцінну культурну спадщину.

Найцікавіше починається під час відбіркових, кваліфікаційних матчів. Їх метою є зменшення з кожним раундом команд, таким чином стає менше учасників і більше вболівальників. Перший етап відбувається, як це прийнято, за форматом групи. Посів до груп відбувається шляхом жеребкування команд із відповідних корзин. Таким чином команди розподіляються у дев`яти групах ( 6 груп  6 команд і ще три групи по п`ять команд). Пів сотні країн починають свій шлях до здобуття тріумфу у престижному змаганні, 827,4 мільйони чоловік будуть спостерігати, як 1173 футболістів будуть розіграють перемогу і тільки 23 з них піднімуть над головою омріяний трофей.

Цікавим є той факт, що на кожному чемпіонаті Європи виступала хоча б одна нова команда, а це значить, що за допомогою такої події країни Європи мають змогу зарекомендувати себе серед сусідів, налагодити нові економічні та політичні зв`язки. Не є винятком і Україна, футболісти якої вперше ступили на газон приймаючого чемпіонат стадіону у 2012 році.

Таким чином яскрава футбольна фієста є приводом для розширення географічних горизонтів, як для пересічного громадянина країни на стадії розвитку, так і для держав флагманів Європи.

Поділитись в:
  •  
  •  
  •  
  •  

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *