Тіньова економіка: проблема чи перспектива?

Нажаль, таке поняття як тіньова зарплата в конвертах громадянам нашої країни досить добре відомо. Проблема тіньової економіки в наш час, зокрема і в нашому місті Мелітополі, постає досить гостро.

Так, в ході роботи команди по ліквідації тіньової зайнятості, було перевірено 27 суб’єктів тіньової зайнятості, при цьому було виявлено наступне, що із 270 людей, які працювали у приватних підприємствах, 60 чоловік офіційно працевлаштувалися лише місяць-два назад, а 30 чоловік взагалі були нелегально працевлаштовані.

За соціальними опитуваннями в місті Мелітополі, більша частина «нелегалів» свідомо йшли на такий крок, не маючи жодних претензій для офіційного працевлаштування, керуючись при цьому неоподаткованою заробітною платою, яка в деяких випадках навіть ледве відповідала прожитковому мінімуму. Тому питання легалізації на ринку праці є досить актуальним як зараз так і повсяк час.

Дану проблему можна розглядати з двох сторін – державної і соціальної. Для держави особливо важливий даний аспект, адже тіньова політика призводить до відсутності накопичень капіталу, які б можна було використовувати для інвестування в економіку України, якщо розглядати суто з економічної сторони. А також це і ігнорування громадянами чинного законодавства, відособлення приватних підприємств від соціально-економічного процесу. Загалом можна говорити про те, що для держави це фактично значна втрата капіталу поповнення державної скарбниці.

Але якщо розглянути дану ситуацію з іншої сторони, з суто людської. Так, міністерство фінансів України, посилаючись на дані фонду оплати праці робітникам наголошує на тому, що середня заробітна плата по Запорізькій області за серпень становить 4284 гривні, це при тому, що це не найвищий показник (середній показник Київського регіону становить 6906 гривень). Відверто говорячи, навіть хочеться порадіти за людей у яких заробітна плата перевищує прожитковий мінімум майже в три з половиною рази.

Але якщо подивитися правді у вічі, де простому пересічному громадянину можна офіційно влаштувавшись, заробити такі гроші, при цьому не маючи ніяких додаткових надходжень і підробіток. Дійсно, якщо порівняти дані заробітної плати та показник прожиткового мінімуму, невже людина, маючи перспективу на таку зарплату піде на нелегальне працевлаштування, ризикуючи при цьому своїм майбутнім. І тут постає «позитивна сторона» тіньової економіки – наявність робочих місць, яких не достатньо в офіційній економіці, являється засобом нормального проживання та забезпечення всіх своїх потреб.

Ні в якому разі не йдеться про пропагандування тіньової сфери діяльності, яка є вкрай негативною для кожної держави. Але просто хочеться знайти відповідь на одне просте запитання: як легально працювати людям в державі, в якій оподаткування на прибуток на порядок вищий ніж в провідних розвинутих країнах Європи?

Поділитись в:
  •  
  •  
  •  
  •  

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *