Думки. (1.12.2015)

Ви дуже часто чули такий термін як “сепаратизм”? Розумію що в останній час довелось. Може чули й раніше, але з 2014 року досить часто і навіть склали для себе уявлення що це означає. А Ви точно знаєте що він означає, які причини для нього існують які світові приклади можна навести. що є сепаратизмом, а що є звичайним криміналом або тероризмом? Ви читали щось з цього приводу чи самі придумали на основі засобів масової інформації та чуток?

В наслідок професійної діяльності мені доводиться не лише знати, а й повноціно розкладати і ций і іншй терміни, викладаючи в університеті пов’язані з ними предмети. Є предмет “Геополітика”, з цього року веду в університеті лише я. Звісно він ведеться не перший рік, але до того іншим викладачем, а сам курс присв’ячений лише класичній геополітиці. Тобто ще того року для сучасного світосприйняття він мав мало практичного інтересу, тому його довелось докорінно переробляти, вкладати сучасні реалії які відбуваються у світі та розглядати проблем з якими довелось зіткнутись Україні.

Але повернемось до терміну. Отже “сепаратизм”. За визначенням це бажання людей жити окремо від решти країни. Чому ж вони так бажають? Причин де-факто лише дві – етнічні (1) або релігійні (2) притиснення. Все. Можна ще добавити лінгвістичні суперечки, але мовні особливості завжди пов’язані з етносом якій історично викорінився на своїй території. Наприклад, французський Квебек має етнічні причини для створення власного франко-мовного середовища, а китайський квартал в Лос-Анджелесі має можливість використовувати китацйську мову в побуті, але не на державному рівні, а їх теоретичні намагання заставити говорити китайською все місто або навіть штат попри інтереси решти його мешканів – просто неможливо ні в якому сенсі.

Тобто “сепаратизм” коли свого часу два або більше різних етносів поєднались, але один з них з певних причин потерпає від притиснень решти, й не може вирішити це ні в юридичному, ні в внутрішньо політичному контексті. Все. Термін дуже простий.

article3595

Приймаю екзамен й заслуховую у студентів їх знання з предмету. Одна з студенток підходить та відповідає на питання як вона розуміє термін “сепаратизм” та причини для нього. Вона розповідає що “в першу чергу існує економічний сепаратизм”… ЩО?

“Як це?” питаю – “Це коли одна область забезпечує решту краіни, а її не чують, й дають їй недостатньо грошей а замість цього роздаються порівну серед усіх областей”. Цей “тезис” початку росіянської пропаганди ненависті як бачите живий й популярний. Навіть тепер, коли не має жожних підстав так говорити й всі балачки виявили свою пустоту. Але пропагандистські штампи все ще утворюють віртуальну реальність.

Як взагалі можна визначати та виправодвувати те що відбулось на сході, що таке “економічний сепаратизм”? Тобто коли захоплюють заручників для того щоб отримати викуп – це напевно економічний торг? А коли вбивають на вулиці заради грошей – це що: економічна боротьба? А війна банд з використанням зброї це не війна банд, а просто звичаяна економічна конкуренція? Кримінал це нормально?! Звідки ж в неї такі дані – звісно що не з лекції та з наукових джерел. Гуглопошук. Джерела – російські псевдо навколоакадемічні ресурси. Навіть не .ру-вікпедія, в якій не дадуть довго протриматись фейковій та безпідставній правці. Просто гуглопошук, а він видає виборку важелів інформаційної війни в топі. Ось такая війна, малята.

Кажу їй: “Не існує взагалі такого поняття як економічний сепаратизм”, але куди там – мабуть я дурний, книжки дурні читаю. “Ви нічого не розумієте, схід України й шахтарі які в копанках здоров’я віддають вирішили відділитись”. Люди добрі що це? Це ж не весна 2014 року коли ще не було часу розбиратись в суті військового конфлікту? Вже пройшов рік і треба прогресувати й дивитись на те що відбувається реально, а не на ті тезиси які нав’язує російська пропагандистська машина.

До речі продовжується думка що війна також ведеться “економічними методами”. Тобто основними методами війни є економіка. Не збройні сили. Не пропаганда. Не захоплення території, а “санкції”, наприклад – це ведення війни.

Зауважу що термін “війна” більш широкий й нечіткий, тому його не прийнято застосовувати, замість нього використовується термін “військовий конфлікт”. Й відповідь давалась саме на термін “військовий конфлікт”.

“Економічна війна”. “Економічний сепаратизм”. Звідки ці терміни, яке походження вони мають? По факту це підміна понять та маніпуляція термінами яку постійно використовує росіянська пропаганда як елемент ведення війни та дезорієнтації. Як замотивувати студентів глибжче досліджувати предмет або приймати наукову точку зору відокремлену від емоцій?

Звісно ж я не називаю ні ім’я ні міста де проживає дівчина, з погляду професійної етики. Але як же мені соромно за те що люди не використовують моживість вчитись й навіть в університеті віддають перевагу телевізору та “міським байкам” замість книжок та вчителів. Це лише поодинокий випадок, в цілому група сильна й хороша. Але такі випадки дають чітку відповідь – навчити усіх не вийде. Деякі не хочуть, існує тотальна недовіра усіх до всіх, й намагання “проговорити” проблему розглядається як нав’язування іншої позиції. Навіть в університеті. Так якщо пропрацювати та познайомитись поближче з людьми виходить знайти правду, й запобігти сліпої вірі в російську пропананду, але як показує досвід це тимчасове явище й потребує постійної та методичної роботи. А російські ЗМІ продовжують працювати й робити свою брудну справу, разом з повною відсутністю якісної інформаційної політики на українських каналах які в більшості представляють корпоративні, а не суспільні інтереси. Гуглопошук оптимізується щоб постійно видавати на перших рядках корисну московії інформацію, підміняти поняття й називати чорне білим.

“Економічний сепаратизм”.

UPD. Після повторної розмови деякі деталі прояснились. Втім проблема залишається відкритою – необхідність донесення чіткої логічної позиції до широких верств в найкоротші строки. Дезавіювання штучних понять та запобігння нав’язування нових неіснуючих сенсів пропагандою.

Завжди треба називати речі своїми іменами: колабораціонизм, тероризм, військовий конфлікт. Терміни поза меж контексту вже не означають того що в них вкладається. Інформація це зброя, треба бути обережним з нею.

Поділитись в:
  •  
  •  
  •  
  •  

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *