Терміни. Війна.

Нам би хотілось поруч з терміном війна розглянути інший: військовий або збройний конфлікт. Але почнемо з жахливого шокуючого терміну “війна”. Він взагалі має дуже багато трактувань й часто не визначає його головного, яке сприймається людством з жахом.

Війною можуть називати відношення між людьми на роботі чи в побуті, війною називають економічні та соціальні особливості взаємодії між компаніями конкурентами. Звісно ж війною називають те саме збройне зіткнення між державами. Втім специфіка війн в тому що вони не лише означають зовсім різні поняття, а навіть в своєму найжахливішому значенні постійно змінюються в методах.

Дуже ємне та точне визначення дав свого часу Карл фон Клаузевіц: “Війна це політика іншими методами”. Зауважимо що мова йде саме про вузьке сприйняття терміну “війна”.

Що про це каже вікіпедія:

Війна́ — складне суспільно-політичне явище, пов’язане з розв’язанням протиріч між державами, народами, національними і соціальними групами з переходом до застосування засобів збройної боротьби, що відбувається у формі бойових дій між їхніми збройними силами. Це специфічна форма вияву соціальних відносин, у якій домінує збройна боротьба як продовження політики, що підпорядковує своїм цілям усі сфери суспільного життя. Як правило, характеризується крайньою колективною агресією, руйнуваннями та високою смертністю.

на російській мові:

Война́ — конфликт между политическими образованиями — государствами, племенами, политическими группировками и так далее, — происходящий в форме вооружённого противоборства, военных (боевых) действий между их вооружёнными силами. Цель войны — собственное выживание или уничтожение противника.

Взагалі на вікіпедії описано дуже багато й бажаючим рекомендуємо ознайомитись з матеріалом, втім не забувайте що російський сегмент вікіпедії треба читати пам’ятаючи що з країною-агресором ведеться війна.

Читати звісно там багато. Але дуже важливо побачити головне. Війни змінюються. Змінюються постійно. Тому у війнах з використанням вогнепальної зброї прийнято виділяти декілька поколінь. Світ користується легким у критеріях, зручним та надзвичайно точним визначенням Уільяма Лінда, він виділяє чотири покоління війн.

  • Перше покоління характеризується лінійною тактикою, часів застосування холодної зброї і мушкетів.
  • Друге покоління характеризується впровадженням тактики «вогню і маневру», часів Першої світової війни і безпосередньо перед нею.
  • Третє покоління характеризується тактикою широких маневрів, оточень супротивника і прориву його ліній оборони на велику глибину з використанням великих танкових з’єднань і авіації.
  • Четверте покоління війн націлене на придушення волі населення і влади країни-жертви до опору. Характеризується застосуванням широкого спектру невійськових дій, а саме: економічних, юридичних, інформаційних, і, звісно, військових або військово-терористичних, спрямованих на виснаження країни-жертви та її здачу на волю агресора. Власне військові дій складають досить незначну долю витрат.

Технології війни четвертого покоління вперше згадуються в печаті в 1989 році. Тож нічого нового РФ відносно України не веде. ЦЕ звичайна війна четвертого покоління. Для того щоб привести у відповідність свої військові дії, в РФ свого часу для ведення бойових дій була прийнята так звана “доктрина Герасімова” яка описує методи війни нового покоління, згадані в світовій літературі ще в 1989 році.

Також для українців дуже важливо нагадати цілі в перемозі у війні четвертого покоління:

  • Survival.
  • To convince the enemy’s political decision makers that their goals are either unachievable or too costly for the perceived benefit.

Так що все просто. Якщо раніше Вам це було невідомо, набагато зрозуміліше стало зараз, чи не правда? 🙂

Нагадуємо що у зв’язку з широким розумінням терміну “війна” та їх змінністю буде дуже доречно паралельно розглянути термін “збройного або воєнного конфлікту”.

 

 

Поділитись в:
  •  
  •  
  •  
  •  

One comment

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *