Економічна Свобода та підприємницька діяльність в Україні

Два пости в фейсбуці.

Перший від Максима Сидоренко: “Кто из людей получавших на карты “благотворительную помощь”, указал ее в декларации? Кто вообще заполнил декларацию физлица? Кто открыто и честно оплатил ВСЕ НАЛОГИ?
Кто смог решить свои вопросы БЕЗ ДАЧИ ВЗЯТКИ (БЛАГОДАРНОСТИ)???”

Другий від Валерія Пекара: “Опублікована оновлена версія світового рейтингу економічної свободи. Україна за рік впала з 162 на 166 місце. Я навіть не хочу називати країни, що поруч з нами.”

Хто правий? Як не парадоксально праві обидва. Хоча що ж тут парадоксального, коли у нас склалось таке становище і йому же майже 100 років з часів нашого підкорення імперією.

Тому що фізична особа підприємець весь цей період був і досі вважається руйнівним чинником в економіці.

Під часи юридичної окупації до 1991 року це було офіційно – займатись підприємницькою діяльністю людина не могла. Ні за що! Інакше суворе покарання та конфіскація майна.

З 1991 це робити можна, але умови для ведення підприємницької діяльності вкрай непривабливі: податки на особу з самого початку діяльності перевищують 60%.

Але давайте в цифрах. Отже ви проста людина яка отримала якусь грошову винагороду за свою одиничну роботу:

1. Людина яка заробила гроші в кількості більше 17 гривень згідно закону чекає наступне:

ПДВ – 20% (по замовчуванню)

ЄСВ – 34,7% (з самої людини, якщо немає робітників)

ПДФО – 15% (якщо місячна сума менша 10-го розміру заробітної плати)

69,7% – при мінімальній економічній активності.

2. Фізично у вашому випадку відсотки можуть бути іншими: є галузі прописані в законодавстві з яких взагалі не збирають ПДВ, є різні групи ризику і чим він більший тим більше відсоток. Кількість можливих варіантів дуже велика й людині, яка постійно не читає новини податкового законодавства, не має досвіду бухгалтерської роботи з оподаткуванням майже неможливо коректно сплачувати такі складні податки. Тобто скоріш за все будуть помилки, пов’язані з надзвичайною складністю бухгалтерії оподаткування.

3. Податки сплачуються від доходу, витрати з якого ще треба довести й часто довести це просто неможливо, наприклад якщо для ведення бізнесу вам необхідний автомобіль – усі витрати на нього не включаються у витратну частину: доказати факт використання авто для бізнесу практично неможливо. Та і як це довести? Отже часто якщо Вам для бізнесу потрібно витрачати кошти – доведення факту витрат цих коштів гарантовано стане проблемою.

Давайте порахуємо. Людина заробляє нічого не витрачаючи – просто надає послуги й заробила 5 000 гривень на місяць. Після оподаткування у неї залишиться 1515 гривень. Страховий внесок сплачується, але не дає підтримки у випадку хвороби, не звільняє від сплати коштів витрачених на ліки чи по догляду за хворими близькими або дітьми. Дає мінімальну солідарну пенсію. Дає купу негатива при здачі декларацій, й потенційний ризик великих штрафів при помилках в декларації. Такі практичні реалії.

Якщо людина знаючи це, обрала спрощену систему, дійсно жити стає трохи простіше, але сплачувати доведеться мінімальні фіксовані ставки:

на третій, найбільш поширеній формі при отриманні тих же 5 000 гривень це вийде 4 046 гривен. Це вже набагато краще. Але якщо у будь якому випадку – хвороба, відпочинок, догляд, ваш прибуток впаде наприклад до 1 500 гривень, то з них залишиться 721 гривня, тобто половина. І людина розуміючи це завжди буде відчувати себе в пастці: фіксовані виплати не дають можливість бути вільною людиною.

Висновки доволі прості – людина що має джерело прибутку приречена на постійний стрес та пошук прибутку, який буде зворотно пропорційно зменшувати тягар оподаткування.

То на питання чому ж Україна впала у рейтингу економічних свобод відповідь на поверхні.

 • Для ведення підприємницької діяльності створені перепони та психологічні пастки, які перевертають сприйняття діяльності як для підприємця так і для оточуючих.
 • В той час як у більшості світу сплачується прогресивний податок: з прямою залежністю від доходів, в Україні залежність протилежна.
 • В Україні складна система оподаткування при мінімальних доходах, й навіть спрощена система набагато складніша ніж у більшості країн з ефективною економікою.
 • Загальна система оподаткування з надзвичайно великим та складним відсотком видатків, яка вступає в дію “по замовчуванню, робить фактично неможливою її виконання.
 • У морально-психологічному відношенні до підприємця не змінилось за майже 100 років – він сприймається як загроза для економічної діяльності, нечесна людина, не має абсолютно ніяких соціальних гарантій.

Вищеназвані причини (пост Володимира) призводять до власне закономірного наслідку – кожен підприємець сприймається як проблема для економіки, нечесна людина, злочинець що приховується від законів. І звичайно таке відношення викликає цілком виправдану зворотню реакцію підприємців. Якщо тебе усі ненавидять, то це закономірний наслідок (пост Максима).

 

Джерела:

 1. Підприємець і податки. Як працювати на єдиному в 2017 році?
 2. Підприємці на загальній системі: нюанси оподаткування в 2017 році
 3. УКРАИНА: ВОЙНА ГОСУДАРСТВА С ИННОВАЦИЯМИ И ИНФОРМАТИЗАЦИЕЙ.
 4. Індекс економічної свободи
 5. Country Rankings
 6. Індекс економічної свободи: Україну випередили Ліберія та Чад
 7. Економічні свободи в Україні. Реалії відомі. Наслідок
 8. Від Північної Кореї нас відділяють лише 14 маленькіх крочків
Поділитись в:
 •  
 •  
 •  
 •  

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *