Сценарії розвитку епідемії SARS CoV 2 в Україні.

Так як почали масово з’являтись неврівноважені емоційні пости щодо неадекватності заходів які приймає Україна, важливість написання цієї статті стала нагальною, навіть не зважаючи на нестачу часу у автора. Тому заздалегідь вибачаюсь за граматичні й орфографічні помилки або описи по тексту, Стаття не є суто науковою тому що поки ситуація находиться в процесі науково розкрити її не вийде, наявні в наукових мережах статті як правило стосуються невеликих вибірок та окремих країн й можуть суттєво відрізнитись для різних умов, залежать від можливостей тіє чи іншої країни та специфіки власне самого вірусу.

Перш ніж почати основну частину, акцентую увагу на таких факторах як R0 та ступінь загрози патогену для людини й суспільства. Чому важливі саме ці два параметри? Перший показує наскільки легко та швидко зростає кількість захворювань, друге – наскільки стан захворювання вплине на самих постраждалих та на суспільство. На сьогодні R0 вважають рівним 2,3-3 (у порівнянні з страшним для людства 1918 року, але вже не таким не страшним для популяції в 2020 вірусом “сезонного грипу” – 1,3). Кажучи про ступінь загрози треба назвати інкубаційний період в 5,2 дні (при діапазоні в 2-14 діб та максимально можливих в діапазоні 0-24 дні)відсоток кейсів яким буде потрібна медична допомога (вважається що він дорівнює приблизно 20% хворих з яких до 40% це люди у віці від 19 до 54. Також важливо враховувати вплив на стан здоров’я тих хто одужав з яких у багатьох у кого через ненадання медичної допомоги або через стан здоров’я розвинулась вірусна пневмонія, точно відсоток невідомий через нормальну роботу неперевантаженої системи охорони здоров’я у країнах які вже пройшли через хвилю, але достеменно відомо що наслідки для здоров’я у багатьох травматичні та призводять до інвалідності або навіть до необхідності пересадки легень. Міф про те що захворювання не вражає молодих некоректний, але при наданні медичної допомоги ступінь загрози для життя та майбутнього здоров’я суттєво менший ніж у осіб від 60 років. Посилання на корисні джерела розміщу подекуди по тексту та в кінці статті щоб не витрачати вашу увагу.

Звісно ж претендувати на абсолютно достовірність сценаріїв не можна. Втім автор має достатні знання з цього приводу щоб надали сценарії подальшого розвитку від найгіршого (й дуже малоймовірного) до найкращого (також малоймовірний). Отже поїхали. Переписав сценарії й прибрав з умов зайві елементи накшталт агресивного сусіда (для України це факт), масових бунтів, паралельних загроз іншого порядку – бо нащо? Чим простіша модель тим більш просто її уявити та більш гнучко додати компоненти які не вистачають. Й до того ж все це вкрай маловірогідно через програшність (для ідіота-ініціатора агресивної війни) або через теорію вірогідності (масові техногенні катастрофи).

Сценарій -1

Якщо ви не уважно прочитали попередній абзац – цей сценарій вкрай малоймовірний. Більше як сюжет для науково-фантастичного фільму. На кшталт Contagion, 2011 (якщо ви ще не подивились його – подивіться обов’язково. Якщо подивились пропоную наукову частину цього фільму також не пропустити: виступ Ларі Брілліанта на Ted.com. До речі науковим консультантом фільму був саме він. Й до речі якщо ви вже чули виступ зважте на сказане, й на те що причиною цієї пандемії SARS CoV 2 стали політика замовчування та цензури Комуністичної партії Китаю та відсутність адекватних заходів щодо Китаю зі сторони більшості країн. Це вимагає окремої статті, але повернемось до сценарію.

Умови:
– вірус мутує й набуває більш загрозливих характеристик (однієї або декількох) стає більш летальним, призводить до більшої кількості довготривалих наслідків для тих хто одужав, збільшує контагіозність (тобто заразність – R0), стає витривалішим до зовнішніх умов, час між захворенням та симптомами стає ще більш рівномірним та варіативним в діапазоні кількох тижнів, відбувається ряд або цикл “стрибків” (srillover) в носіїв інших видів 9домашніх, диких або сільськогосподарських тварин). Можна навести й інші можливості, втім ці основні.
– відсутність будь якого, навіть короткострокового імунітету у популяції (відсутність імунітету після одужання, не виключена навіть зараз)
– вакцина не працює або працює не так як планувалось, на розробку уходять роки (вакцина від SARS CoV дійсно працювала не так як планувалось – у піддослідних після повторного зараження починався так званий “цитокіновий шторм” що призводило до гарантованої загибелі. Але розробка була не те щоб інтенсивна й фактично роботи над нею просто припинили через економічну недоцільність. До речі, якби не припинили, ми б вже мали вакцину заздалегідь яка могла б бути хоча б частково ефективною й проти нового SARS CoV 2.)
– якась з країн намагається скористатись ситуацією інших й починає або активізує війну та починається неконтрольована міграція. (власне піти на це в поточних умовах для такої країни буде чистим самогубством навіть в середній перспективі, але ж ми фантазуємо, правда?)
– в окремій країні починаються широкомасштабні бунти та неконтрольована міграція по території країни та в сусідні країни.
– відбувається ряд техногенних катастроф або природних лих.
– масовий неврожай сількогосподарських культур.
– дезінформаційна та пропагандистська робота призводять до “альтернативних” думок та дій невідповідних ситуації
– вигадайте самі щось ще.

Наслідки в Україні та навколо:

Вірус не вдається вгамувати протягом місяці та більше, карантин знімається й протягом ще місяця зароджується нові кластери, З початком осені ситуація загострюється бо крім епідемічної проблеми та серії кластерів економічна ситуація стає загрозливою, бюджети не витримують, зовнішній борг відмовляюся реструкрувати кредитори МВФ (це скоріш умова ніж наслідок, але нехай буде так – уявимо що дуже погано стало усім країнам й вони пустилися берега), вірус ходить по планеті хвилями й до кожної наступної імунітету немає. Деякі країни відміняють карантин взагалі щоб врятувати економіку, але стикаються з масовими довготривалими захворюваннями, смертями та збільшенням відмов йти до загрозливих місць зайнятості, масові смерті призводять до агресії та бунтів, уряди втрачають керування, тонуть в анархії. Україна також може це спробувати, бо це кримінально-феодальна держава по суті й ніяке міжнародне право більше не заважатиме “паханам”-лендлордам робити з “лохами” що заманеться. Коротше кажучи країна скочується до рівня Венесуели – їсти немає чого, за брудну роботу платять копійки а іншої немає, майбутнього немає, безвіз відмінили а паспорта лише внутрішні, рабство фактично узаконене і плюс масова захворюваність та смертність. Нагадаю – це фантастика, хоча кримінально-феодальний лад посміхається кривою посмішкою й хоче більшого вже в реальності.

Сценарій 0

Це базовий негативний сценарій. Більш реалістичний хоч і не самий ймовірний.

Умови:
– можна включати мутацію сюди, але ймовірніше що вона скоріш буде менш загрозливою для здоров’я та життя або більш контагіозною. Тож вважатимемо що одночасно вірус став менш загрозливим але й одночасно більш заразним.
– тепла погода не вносить змін в рівень контагіозності й він залишається на тому ж рівні (також вважаю це менш йомовірним ніж зменшення ролі вірусу влітку, скоро побачимо, й до кінця травня в червні будемо знати напевно, але тут вважатимемо що для вірусу нічого не зміниться)
– через недотримання карантину кластери продовжують існувати, хоча без суспільного поширення.
– відсутність ефективного тестування усіх підозрілих кейсів
– відсутність антивірусної терапії в країні й неможливість використання сценаріїв провідних країн
– відсутність або гостра нестача персонального захисного спорядження для працівників та простих засобів захисту органів дихання для людей
– недбале ставлення медпрацівників до пацієнтів
– широко поширена низька культура відповідальності за себе та за оточення

Наслідки в Україні та навколо:

Карантин частково відміняється, постає загроза громадянських прав на користь силовим структурам. Економіка стагнує та скочується в рецессії, стрімко зростає безробіття та знижується рівень життя, погіршується кримінальна обстановка, “Менти” та бандити стає синонімом для усіх. Армія на фронті стрімко втрачає мотивацію. Культура України занепадає й російска культура продовжує її агресивно нищити та маргіналізувати, Наука та освіта знецінюються ще більше, примітивізується суспільство та повертається культ бандитів-шансона-бєспрєдєла. Винаходять вакцину або вірус перестає бути загрозою, але для України вже запізно. Світ поступово виходить з кола страждань а Україна повертається в нього, втім світу не до неї він в’яло стримує потуги гопніка РФ від подальшої експансії але не бачить можливості допомагати Україні повернутись до стану 2014-2020 й кримінальний неофеодалізм на теренах країни затверджується ще на роки. А рівень життя та свобод людей фактично та навіть юридично низводиться до напів-рабського невольного положення.

Цікаві посилання:
Пропозиції щодо стимулювання бізнесу.
Публікація про зниження життєвого обсягу легень після SARS CoV 2 на 20-30%.
Дослідження по шкоді SARS CoV 2 для нирок.
Публікації по строку інкубаційного періоду.
Дослідження по збільшеному строку прихованого етапу розвитку хвороби.
Рекомендації по реагуванню та швидкій допомозі при погіршенні дихання.
Рекомендації по обеззараженню поверхонь.
Непогана стаття на VOX де є деякі із згадувань.
Стаття-висновок по пандемії 1918 року в Science. 30 Мая 1919 року.
Стаття по розподіленню випадків за тяжкістю захворювання по вікових групах.
Публіцистично-розрахункова стаття гарної якості по рекомендованим діям.
Ще одна гарна публіцистично-розрахункова стаття з рекомендаціями для довгострокових дій.

Поділитись в:
  •  
  •  
  •  
  •  

One comment

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *